XXX FRoSTA jest również dostępna w Twojej lokalizacji.

Jak gotują Polacy? Smaki, zwyczaje i kuchenne rytuały

Gotowanie to dziś znacznie więcej niż codzienny obowiązek – dla wielu Polaków stało się rytuałem, sposobem na relaks, a nawet formą wyrażania siebie. Coraz częściej przywiązujemy wagę nie tylko do tego, co trafia na talerz, ale też jak i dlaczego to przygotowujemy. Planujemy posiłki, robimy świadome zakupy, sięgamy po kuchnie świata, ale chętnie wracamy też do tradycyjnych smaków. Kuchnia staje się centrum domowego życia – miejscem spotkań, eksperymentów i wspólnego spędzania czasu. Jak więc naprawdę gotują Polacy? 

Jamie Olivier mówi, że „Jedzenie jest po to, by się nim cieszyć, dzielić i je celebrować” i Polacy doskonale się z tą tezą zgadzają.  

Co 3 mieszkaniec naszego kraju przyznaje, że gotuje często i z przyjemnością. Najbardziej jednak lubimy przygotowywać posiłki na specjalne okazje. W wielu domach gotowanie staje się nie tylko codziennym obowiązkiem, ale także sposobem na wspólne spędzanie czasu. 37% Polaków deklaruje, że zazwyczaj posiłki przygotowuje ze swoim partnerem lub partnerką, a 18% włącza w kuchenne obowiązki również dzieci. Niektórzy gotują również z innymi członkami rodziny lub przyjaciółmi. Częściej same gotują Panie, wśród których aż 36% określa siebie jako jedyną osobę przygotowującą posiłki w domu. Najczęściej przygotowywanie posiłków umilamy sobie słuchaniem muzyki (39%) lub radia (33%). Badani chętnie oglądają również telewizję (26%).    

Gotowanie może być dla nas również podróżą sentymentalną, gdyż pierwszą nauczycielką aż 60% respondentów była mama. Uczymy się także od naszych babć lub partnerów życiowych. Drugim najczęstszym źródłem nauk kulinarnych jest jednak Internet (29%). Okazuje się on także niezastąpiony wtedy, gdy szukamy pomysłów na nowe dania. Blogi kulinarne, social media czy też inne strony internetowe to źródło wielu inspiracji. Niektórzy z nas z chęcią sięgają również po pomysły do rodziny lub znajomych.   

Dieta? Wygrywa przyjemność i zdrowy rozsądek 

Jako, że z jedzenia czerpiemy wiele przyjemności ponad połowa z nas nie stosuje żadnej diety, kierując się wyborem swoich ulubionych smaków i kulinarnymi zachciankami. Wiele osób (33%) zaznacza jednak, że choć nie stosuje konkretnej diety zwraca uwagę na jakość i ilość spożywanych posiłków. Ponad połowa Polaków deklaruje, że uważnie czyta etykiety, a co piąta osoba dokładnie analizuje listy składników zawartych w kupowanych produktach. Z badania wynika, że ok. 2/3 respondentów unika dodatków do żywności wybierając to co smaczne i dobrej jakości. Na takie wybory decydują się przede wszystkim w trosce o zdrowie (33%) oraz fakt, że preferujemy żywność prostą i naturalną (29%). 44% badanych twierdzi, że skład produktu wpływa na ich wybory podczas zakupów, a dla 36% choć jest to sprawa drugorzędna nadal jest znacząca. Skład produktów ma częściej wpływ na decyzje zakupowe osób powyżej 60. roku życia (53%) podobnie jest w przypadku osób dbających o to, co jedzą (54%) i uwielbiających gotować (52%). Okazuje się, że składów nie czyta jedynie 14% Polaków. Na wspomniane zakupy jedynie co piąty Polak wybiera się codziennie. Większość badanych preferuje zakupy 2-3 razy w tygodniu, a 16% ankietowanych woli zakupy zaplanować i wybrać się do sklepu jedynie raz w tygodniu. Lubimy także z wyprzedzeniem myśleć o przyrządzaniu posiłków. Od ich planowania ucieka jedynie 31% Polaków. 29% z nas planuje posiłki na dany dzień, 23% na kilka dni, a 17% zwykle rozplanowuje posiłki na cały tydzień.  

Dokładny plan czy spontaniczny wybór?

Pytanie, które niemal codziennie pada w każdym Polskim domu to słynne „Co na obiad?”. Zastanawiając się nad tym aż połowa Polaków decyduje się na samodzielne przygotowanie posiłku, a 28% zadowala się tym co przygotują pozostali domownicy. Część z nas (12%) chętnie przygotowuje dania z gotowymi półproduktami, takimi jak ryże, makarony czy też mrożone warzywa. Zdecydowanie rzadziej sięgamy po gotowe dania do podgrzania (5%), fast food (3%) czy też dania mrożone (2%).  Warto zauważyć, że często przyrządzamy nasze posiłki w domu, zamiast wybierać się do restauracji czy zamawiać gotowe dania. Mamy ku temu różne przesłanki. Dla większości jest to tańsza opcja, a wielu podkreśla, że pozwala im to także na kontrolę nad jakością i składem. Niektórzy (34%) podchodzą do tego praktycznie – domowe jest lepsze, bo można przygotować je na zapas oszczędzając czas. Nie powinno więc dziwić, że aż 37% respondentów przyznała, że do pracy czy szkoły zabiera ze sobą obiady przygotowane wcześniej we własnej kuchni. Niekwestionowanym zwycięzcą wśród posiłków zabieranych „na wynos” pozostają jednak kanapki, które wybiera ponad połowa badanych (55%). Tuż za nimi plasują się drobne przekąski tj. jogurty czy owoce, na które stawia 48% respondentów. Warto jednak zauważyć, że coraz popularniejsze staja się także gotowe dania do odgrzania (23%) oraz mrożonki (13%).  

Choć cechuje nas pewna swoboda w wyborze tego, co chcemy zjeść 9 na 10 ankietowanych przyznaje, że najczęściej przygotowuje dania kuchni rodzimej. Na drugim miejscu jest kuchnia włoska, która króluje na stołach aż 44% Polaków, a na trzecim kuchnia chińska, którą z chęcią wybiera 23% badanych. Nie oznacza to jednak, że nie sięgamy po przepisy z innych kuchni. Polacy chcą nauczyć się nie tylko lubianej kuchni włoskiej, ale także greckiej (25%), hiszpańskiej (18%) czy tajskiej (18%).  

Kuchnia sercem domu, czyli wyjątkowe miejsce, w którym nie tylko gotujemy  

Aż 80% Polaków twierdzi, że lubi swoją kuchnię, ceniąc to pomieszczenie przede wszystkim jako miejsce wygodnego przygotowywania posiłków i łatwe do sprzątania. Na dość małych powierzchniach umieszczamy często swoje ulubione sprzęty kuchenne, a o innych dopiero marzymy. Do najbardziej popularnych sprzętów w polskich kuchniach należą mikrofalówka, blender, zamrażarka, zmywarka, piekarnik i ekspres do kawy. Są one również najczęściej wykorzystywane podczas codziennych prac w kuchni. Pragniemy jednak ciągle poszerzać swój kuchenny ekwipunek marząc przede wszystkim o Termomixie, Lidlomixie lub innym podobnym urządzeniu. Drugie miejsce na podium kuchennych marzeń zajęły ex aequo air-fryer i ekspres do kawy, a trzecie okazały się być zmywarka i robot planetarny. 

Teraz już wiecie, jak gotują Polacy  

Raport „Jak gotują Polacy” to podróż po kulinarnych zwyczajach Polaków, pełna smakowitych statystyk i ciekawych odkryć. Badanie przeprowadzone zostało na grupie 1036 Polaków w wieku powyżej 18 roku życia za pomocą metody CAWI i stworzyło obraz Polaka, który ceni sobie swobodę w wyborze dań, a równocześnie kontrolującego to co je. Gotowanie to dla nas nie tylko obowiązek, ale i źródło radości. Przeczytajcie cały raport już teraz, by odkryć więcej zaskakujących informacji FROSTA_RAPORT_2025.pdf 

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Proszę wypełnić wszystkie pola oznaczone (*). Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Jeśli wpiszesz swoje imię, pojawi się ono publicznie obok Twojej oceny.

Zapoznałem się z polityką prywatności. Zgadzam się, że moje dane będą przechowywane w celu skontaktowania się ze mną oraz w celu uzyskania odpowiedzi na pytania.

Znajdź sklep w pobliżu

Znajdź nasze produkty w swojej okolicy. Wpisz swój kod pocztowy, aby wyświetlić sugerowane sklepy w pobliżu.

Tutaj możesz dowiedzieć się wszystkiego o pochodzeniu składników Twojego produktu. Kod jest ośmiocyfrowym ciągiem cyfr i liter. Zaczyna się literą "L" i znajduje się z tyłu lub na bocznej klapie opakowania - bezpośrednio pod datą ważności.

Użyj przykładowego produktu:

Wszystko o naszych składnikach